Dlaczego należy dbać o dobry stan dachu?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów domu. To od niego w dużej mierze zależy komfort mieszkania w budynku. Aby poszycie mogło służyć niezawodnie przez długie lata, należy poddawać je właściwej konserwacji.

Poza obowiązkowymi czynnościami porządkowymi, takimi jak odśnieżanie czy usuwanie liści z rynien, nawet najlepiej wykonana połać potrzebuje regularnej kontroli. Konserwacje dachów pozwalają na zdiagnozowanie i usunięcie usterek oraz mogą znacznie przedłużyć okres eksploatacji poszycia. Pozwalają one także na wykrycie nieszczelności, przyczyniających się do przenikania wilgoci oraz zmniejszenia izolacyjności termicznej pokrycia, a w konsekwencji rozwoju grzybów i pleśni.

Naprawa i docieplenia dachów są także ważne ze względów bezpieczeństwa. Skrajnie zaniedbany i uszkodzony nie tylko nie spełnia swojej podstawowej funkcji, lecz także może stwarzać ryzyko wystąpienia katastrofy budowlanej.

Czym kryjemy dachy?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego nie jest prosty. Szeroka oferta rozwiązań rodzi dylematy związane nie tylko z walorami estetycznymi, ale także z ceną i wytrzymałością materiału.

Jednym z najbardziej popularnych i dekoracyjnych produktów używanych do wykończenia dachu jest występująca w wielu kolorach dachówka ceramiczna, którą wykorzystuje się w projektach zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych. Wyróżniamy także dachówki betonowe, posiadające podobne właściwości, ale bardziej ekonomiczną cenę.

Innym rozwiązaniem jest krycie blachą trapezową, która używana jest głównie do dachów o kącie nachylenia nieprzekraczającym 10 stopni.

Niedrogą, a zarazem trwałą metodą, wykorzystywaną głównie w przypadku dachów płaskich, jest krycie papą termozgrzewalną. Materiał ten zapewnia wysoką odporność przed uszkodzeniami. Dzięki temu, że papa jest scalana z podłożem, gwarantuje 100% izolację, którą można cieszyć się przez wiele lat.