Generalne remonty dachów

Jako firma ogólnobudowlana działająca na rynku od kilkunastu lat, możemy zaoferować Państwu profesjonalne usługi dekarskie, w tym generalne remonty dachów płaskich.
Kiedy należy przeprowadzić generalny remont dachu płaskiego?

Konieczność przystąpienia do renowacji pojawia się, kiedy mimo regularnych napraw i aplikacji kolejnych warstw uszczelniających w budynku wciąż występują problemy z przesiąkaniem wody opadowej, termoizolacyjnością oraz prawidłowym odprowadzeniem kondensującej się pary wodnej (w rezultacie – tynki mogą się wybrzuszać, a na ścianach i sufitach pojawiają się nieestetyczne plamy, a prędzej czy później rozwija pleśń niekorzystnie wpływająca na zdrowie użytkowników). To, czy remont stropodachu będzie potrzebny już po dwóch, dziesięciu czy dopiero po trzydziestu latach, zależy przede wszystkim od sposobu wykonania konstrukcji – im mniej błędów wykonawczych, tym lepiej oraz dłużej całość zniesie działanie wielu niekorzystnych czynników. Dodatkowo, czas użytkowania znacząco przedłuży regularna konserwacja pokrycia.

Jak stwierdzić czy dach wymaga generalnego remontu?

Ponieważ wykonanie generalnego remontu to poważna inwestycja, warto skorzystać z pomocy fachowca i poprosić o zbadanie stanu pokrycia. Dzięki takiej ekspertyzie będzie można określić, czy dach nadaje się do dalszej eksploatacji. Wpływ na ostateczną ocenę mają między innymi znajdujące się na powierzchni:

  • wyraźne pęknięcia powierzchniowe i mikropęknięcia,
  • wybrzuszenia nazywane „purchlami”, występujące w dużej ilości,
  • wgłębienia wypełniające się wodą opadową,
  • rozdarcia, naprężenia, wykruszenia, odsłonięta osnowa,
  • fałdy, odspojenia, rozszczelnienia,
  • a także roślinność wyrastająca z uszkodzonych, zawilgoconych miejsc.

Jeśli zniszczenia są rozległe i niemożliwe do usunięcia poprzez wykonanie doraźnych napraw, ekspert zaleci wykonanie generalnego remontu. W ten sposób budynek zyska nowe, szczelne pokrycie, o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych i hydroizolacyjnych.

Jaki jest koszt generalnego remontu dachu płaskiego?

Odpowiedź na to pytanie nigdy nie będzie jednoznaczna i szablonowa. Wymaga nie tylko wzięcia pod uwagę kosztów pracy fachowców i kosztu prawidłowego przygotowania starego pokrycia pod położenie nowego, ale również kosztu zakupu wybranych materiałów budowlanych. Choć zniszczonego dachu nie usuwa się (utylizacja jest zbyt droga i kłopotliwa), a wykorzystuje jako podstawę do wykonania nowej warstwy, konieczne jest wyrównanie powstałych zagłębień, usunięcie purchli czy też zagruntowanie całości po wykonanych działaniach naprawczych. Z pewnością opłaca się zainwestować zarówno w droższe, pełnowartościowe materiały budowlane oraz wybrać sprawdzoną, doświadczoną firmę dekarską. Tylko w ten sposób generalny remont dachu przeprowadzony zostanie profesjonalnie. Nie można też zapominać o regularnej konserwacji – dzięki temu pokrycie przetrwa wiele lat, zapewniając komfort użytkowania budynku.