Typowe uszkodzenia i naprawy
Właściciele obiektów mieszkalnych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej, które pokryto stropodachem regularnie spotykają się z koniecznością wykonania ich napraw lub nawet remontów generalnych.
Naprawa czy remont generalny?
To, czy pojawi się konieczność wykonania remontu generalnego zależy od stanu dachu. Ekspert oceniający konstrukcję, na podstawie pomiarów oraz obserwacji będzie mógł stwierdzić, czy powstałe uszkodzenia są poważne. W przypadku mniej zaawansowanych zniszczeń zalecone zostaną niezbędne prace naprawcze, na przykład usunięcie wybrzuszeń poprzez ich przecięcie, wyrównanie i usunięcie nadmiaru papy oraz położenie w tym miejscu warstwy uszczelniającej. Jeśli zaś okaże się, że tak zwanych „purchli” jest bardzo dużo, na powierzchni pojawiły się już pęknięcia, a z zakamarków wyrasta roślinność – konieczne będzie wykonanie generalnego remontu dachu. Co istotne, renowację stropodachu przeprowadza się w specyficzny sposób, ponieważ nie usuwa się poprzedniej warstwy pokrycia. Niezbędne przed położeniem nowego dachu jest jednak zniwelowanie wszystkich defektów (wybrzuszeń, pęknięć, ubytków, zagłębień) i pokrycie całości odpowiednimi gruntami. Podczas remontu generalnego dachu wykonanego kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu warto wykonać od razu termomodernizację konstrukcji.
Z jakimi najczęściej powstającymi uszkodzeniami dachów możemy się spotkać?
Lista ta jest dość długa i doskonale obrazuje to, jak wiele niekorzystnych czynników oddziałuje na dachy, a także jak zróżnicowane są powody pojawienia się uszkodzeń. Najczęściej pojawiają się:
- pęcherze – charakterystyczne dla stropodachów pokrytych papami asfaltowymi, powodowane przez przenikanie kondensującej się pary wodnej z wewnątrz, powstające też, kiedy pokrycie zostało niestarannie wykonane w nieodpowiednich warunkach pogodowych,
- odsłonięcia osnowy i rysy – wynik starzenia się pokrycia,
- fałdowanie – powstaje kiedy na powierzchnię pokrycia działają zbyt wysokie temperatury, a papa pod własnym ciężarem zaczyna w specyficzny sposób „spływać”,
- rozszczelnienie połączeń – występujące w miejscu zakładek i powodowane wadliwym ich wykonaniem,
- pęknięcia – powodowane przez wiele czynników (np. problemy z termoizolacją lub źle rozmieszczone szczeliny dylatacyjne), z reguły wywołujące duże problemy z hydroizolacyjnością,
- odspojenia – również charakterystyczne dla papy asfaltowej, pojawiające się kiedy papa nie została dostatecznie dobrze przyklejona na brzegach, co przy obciążeniu wiatrem doprowadza do jej podrywania,
- a także uszkodzenia będące wynikiem działania czynników mechanicznych – zróżnicowanych i powodowanych na przykład przez niestaranne wykonanie wykończeń detali.
Często bywają spowodowane niefachowym wykonaniem pokrycia, nieprofesjonalnym zabezpieczeniem detali lub też są efektem zastosowania gorszej jakości pap oraz innych materiałów.
Jak naprawiane są uszkodzenia stropodachu?
Wybrana technika napraw zależy od wielu czynników. Do uzyskania jak najlepszych efektów konieczne jest chociażby dostosowanie rodzaju papy wykorzystywanej do naprawy do materiałów, jakimi pokryto stropodach. W niektórych przypadkach niezbędne jest położenie nowych fragmentów na zniszczone warstwy pokrycia. W innych, jak na przykład w przypadku wybrzuszeń, należy je naciąć, osuszyć, usunąć nadmiar materiału i zabezpieczyć całość. W przypadku sfałdowań najlepiej zdjąć całą warstwę, na której znalazły się nierówności i położyć nową. Obecnie na rynku dostępne są też specjalne masy bitumiczne, które zdecydowanie ułatwiają przeprowadzenie prac konserwacyjnych. Niestety nie wszystkie uszkodzenia da się naprawić (a raczej – nie wszystkie opłaca się naprawiać, ponieważ nie przyniesie to zamierzonego efektu), co niechybnie oznacza konieczność przeprowadzenia generalnego remontu.
Czy opłaca się naprawiać uszkodzony dach?
Naprawa uszkodzonego stropodachu to kluczowy element wykonywanych regularnie prac konserwacyjnych. Są one bardzo ważne do utrzymania pokrycia w dobrym stanie. Wczesne wykrycie i szybkie zabezpieczenie pęknięć, wybrzuszeń lub odspojenia zapobiegnie przesiąkaniu wody opadowej do głębszych warstw. To skutecznie zatrzyma proces degradacji. Niezaprzeczalną zaletą regularnego przeprowadzania napraw stropodachów jest to, że konserwacja znacząco oddala konieczność wykonania remontu generalnego, który wymaga zaangażowania zdecydowanie większych funduszy.
Komu zlecić naprawę lub remont stropodachu?
Naprawę lub generalny remont stropodachu traktować należy jako przyszłościową inwestycję. Tym samym, nie warto oszczędzać, ponieważ cięcie kosztów szybko obróci się przeciwko nam, powodując powrót problemów z termoizolacyjnością oraz szczelnością pokrycia. Choć pozornie może to wydawać się niepotrzebne, wybranie odpowiedniej firmy, która zajmie się naprawami lub generalnym remontem ma również duże znaczenie dla powodzenia inwestycji. Duże doświadczenie i rozległa wiedza dekarzy pozwoli na uniknięcie wad wykonawczych.
Tym bardziej zachęcamy do nawiązania współpracy z naszą firmą, która działa w branży od wielu lat i znakomicie potrafi dobrać odpowiednie rozwiązania do zleconego zadania. Zapraszamy do kontaktu i omówienia szczegółów – dane znajdą Państwo w odpowiedniej zakładce.